YÖK BAŞKANI PROF. DR. EROL ÖZVAR, SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİNDEKİ BİR DİZİ PROGRAMLARA KATILMAK ÜZERE SİVAS’A GELDİ

YÖK BAŞKANI PROF. DR. EROL ÖZVAR, SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİNDEKİ BİR DİZİ PROGRAMLARA KATILMAK ÜZERE SİVAS’A GELDİ

Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Toplantısına ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki bir dizi programlara katılmak üzere 9 Aralık 2022 Cuma günü Sivas’a gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, Sivas’taki programları kapsamında öncelikle Sivas Valisi Yılmaz ŞİMŞEK ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN’i ziyaret etti.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın ziyaret programlarına, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet KUL, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim YILMAZ, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan USLU da eşlik etti.
Program kapsamında ilk olarak Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek; “Bugün Sivas’ta Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısını gerçekleştireceğiz. Toplantıda, AÜB’ye üye üniversitelerimizin kurmuş olduğu akademik birlikteliğe ve yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerine dair değerlendirmeler yapacağız. Yapılanların bir envanterini çıkarıp akabinde önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmaları değerlendireceğiz. Üniversitelerimizle sık sık bir araya gelmeye gayret ediyoruz. Üniversitelerimizle tam bir eşgüdüm halinde, ülkemizin gelişmesi ve refahı noktasında gayret içerisinde oluyoruz. Bugün Sivas’ta, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz bu toplantıda Ülkemiz adına güzel neticeler çıkmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise; “İlimizdeki her iki Üniversitemize bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgiye, yapmış olduğunuz hizmetlere teşekkür ediyoruz” dedi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR ve beraberindeki heyet, Sivas Valiliği ziyaretinin ardından Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN’i ziyaret etti. Sivas Belediyesinde Şeref Defteri’ni imzalayan YÖK Başkanı ÖZVAR'a, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN tarafından Şehir Kitaplığı Seti ile Hayat Ağacı Tablosu takdim edildi.
YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Mürteza Bedir ile birlikte, Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısına da katıldı. Bölgemizdeki 13 üniversiteden oluşan ve Dönem Başkanlığı Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul tarafından yürütülen Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısında Birlik üyesi üniversitelerin rektörleri de hazır bulundu.
 
Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısı'nda konuşan YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol ÖZVAR, toplantının hem bölge üniversitelerinin hem de toplumun önünü açacak, geleceğine umut saçacak ve ülkeyi her geçen gün daha ileriye taşıyacak katkılar sunacağına inandığını belirtti. Özvar, Anadolu Üniversiteler Birliğinin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve toplumsal hizmet alanlarında yaptığı çalışmalarla kurdukları üniversite sanayi işbirlikleri sayesinde gerçekleştirdiği faaliyetleri konuşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi. Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi 13 üniversitenin 13 bin 627 öğretim elemanı ve 288 bin öğrencisi ile büyük bir topluluğu temsil ettiğini vurgulayan Özvar, "Bu üniversitelerimizin toplam yüz yüze öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam yüz yüze öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 10'unu, toplam öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 8,6'sını oluşturmaktadır." dedi. Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin uluslararası öğrenciler açısından da çekim merkezi haline geldiğini söyleyen Özvar, "Birliğe üye üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 8'i kadarken, toplam uluslararası öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğretim üyesi sayısının yaklaşık yüzde 10'u kadardır." diye konuştu. 
  • Gösterim 0
  • Toplam 7